Bir Şifa Orucu Deneyimi

Ön Bilgi 1 : Açlık Hakkında

Manevi büyüklerimiz 3 çok önemli haslet bildirmişler bizlere: gilletu taam, gilletu menam, gilletu kelam (az ye, az uyu, az konuş) “Üç gün aç kaldı diye dertlenen kişiden arif  bir insan olmaz” cümlesi iman iddiasında olanları titretecek cinsten değil mi?

Rasullullah (sav) “Az yiyerek maddi manevi hastalıklarınızı tedavi ediniz. Az yiyiniz sıhhat bulunuz. İnsanoğlu kendi karnından daha kötü bir kap doldurmamıştır. Oysa insanın bedenini güçlendirip olgunlaştırması için sadece üç beş lokma yemesi yeterlidir” derken, İsa (as) “Karnınız aç olsun ki; kalbinizde Rabbinizi göresiniz” buyurmuştur. Davud (as) o güzel sesini açlıkta bulduğunu söylemiştir. Çünkü içi boşalmayan bir kişiden hoş sesler çıkmaz. Ve Musa (as) Kelimullah olmayı açlıkta bulmuştur. Çünkü karnı toprakla dolu olanın Hakk ile yakınlığı olamaz.

Açlık konusu, sahabe hayatında ve İslam büyüklerinden incelendiğinde ulaşılacak sonuçlar genelde aynı olup, aç kalmanın doğru anlaşılması tabi ki en önemli noktadır. Açıktır ki, aç kalmayla ilim, irfan, muhabbet sahibi olunsaydı diyetisyenlere gidip evliya olunabilirdi. Konu diyet değil rizayettir, inşallah. Aç kalmak şükür, zikir ve fikirle birleşince amacına ulaşır.

Bilinmelidir ki, Allah rızası için yapılmayan şey hiçtir.

Ön Bilgi 2 : Şifa Orucu / Su Orucu Hakkında

Yıllarca yanlış şeyler yemiş biz ahir zaman müslümanlarına lazım olan Şifa Orucu, Su Orucu, Water Fast, Water Treatment gibi isimlerle tanınan ve dünyada pek çok kişi tarafından pek çok farklı şekilde ve farklı amaçlar için (riyazet, kilo verme, sağlık bulma, kanser tedavisi, gençleşme vs) uygulanan yöntem hakkında internetten Türkçe/İngilizce detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Benim önerebileceğim, yararlandığım sayfalar ise şunlar:

1- Aidin Salih hocanın sitesi >> Gerçek Tıp ve kitabı >> Gerçek Tıp

2- Yazıları ve yorumlarıyla yararlandığım bir site >> Lokman Hekim

3- Münir Arıkan beyin kendi ağzından tecrübesi >> Burada

4- The Telegraf gazetesi haberi – 3 günlük açlık >> Burada

6- Açlık, ketojenik diyet ve hastalıklar >>> Hindistan Cevizi Yağı hakkında

Şifa Orucu Deneyimim Hakkında

Uzunca bir süredir araştırdığım-okuduğum-danıştığım-öğrendiğim kadarı ile başlamaya niyet ettiğim şifa orucuyla amacım önce bedenimin, sonra ruhumun temizlenmesidir. Allah nasip ederse, tertemiz bir şekilde dünya hayatına devam etmeyi umud ediyorum.

“Allah, şifasını vermediği hiçbir hastalığı yaratmamıştır. Onu bilen bildi, bilmeyen de bilmedi” (Buhari, Kader, 4)

Bulanlar arayanlarsa, aramamam için bir sebep yok. Buldurmak isterse bulduracak inşallah.

Şifa Orucu 1.Gün – 02.09.2013 – Pazartesi

Güne önerildiği üzere soğuğa dönük su ile gusul abdesti alarak başladım ve niyet ettim. Bu süreç bana kolaylaştırılsın inşallah. Kahvaltı olarak ve öğle yemeği olarak birer elma yedikten sonra akşam yemeği olarak kendime limonlu yeşillik salatası yaptım. Gece 1 elma son idi. Susadıkça da saymaksızın su içtim. Akşam yemekten sonra 1 bardak suya 1 kaşık İngiliz tuzu karıştırarak içtim. Bununla yıllardır bağırsaklara yapışmış çeperin boşalacağı söyleniyor. İlerleyen günlerde göreceğim inşallah.

Gece baş dönmesi ve halsizlik oldu. Uyumakta ve sabah uyanmakta zorlandım. Sabaha kadar bağırsaklarım hareketliydi ancak boşalma olmadı. İlk 5 günün zor geçeceğine hazırlıklıyım.

Şifa Orucu 2.Gün – 03.09.2013 – Salı

Sabah kalkar kalkmaz soğuğa dönük su ile gusul abdesti alarak güne başladım. Yaklaşık 2,5 litre su içerek günü bitirdim. Bazen gerçekten çok aç hissettiğim için, suyu hızlı içersem midem bulanabiliyor. Dikkatli hareket ediyorum. Akşam bağırsak boşalmasını sağlamak için 1 bardak şekersiz sinameki çayı içtim.

Midem aç değil, ancak nefsim gerçekten çok aç.

Şifa Orucu 3.Gün – 04.09.2013 – Çarşamba

Sabah yine kalkar kalkmaz soğuğa dönük su ile gusul abdesti alarak güne başladım. Yıllardır bağırsaklara yapışmış halde bekleyen kötü kokulu ve koyu renkli dışkıdan bu sabah bir miktar kurtuldum. Beklenen 5.güne kadar devam etmesi ve tamamen kurtulunması inşallah. 3 gündür aç olan ben değilmişim gibi. Gayet iyiyim hamd olsun. Tüm gün toplamda 2,5-3 litre kadar su içtim. Akşam yine 1 bardak şekersiz sinameki çayı içtim. Ancak ciddi rahatsızlıkları olanlar iyileşmenin hızlı olması için suyu bile çok az içmeli, o zaman vücut açlıktan hastalıkları yiyip bitiriyormuş.

Gece saat kurmadan gece namazına kalktım. Bu gerçekten önemliydi benim için. Elimin ayağımın şişlikleri inmiş durumda, bedenim mutluymuş gibi hissediyorum. Ancak kızımdan neden onunla yemek yemediğim homurtuları yükselmeye başladı.

Şifa Orucu 4.Gün – 05.09.2013 – Perşembe

Günüm soğuğa dönük su ile gusul abdesti alarak başladı. Bugün biraz halsiz-yorgun-keyifsiz hissediyorum. Tüm gün yatıp tembellik edesim var. Açım, ancak halen Rasullullah’ın (sav) karnına taş bağladığı kadar aç değilim. Yada bu içtiğim sular beni tutuyor. Akşam 1 bardak ingiliz tuzu suyu içerek günü bitirdim.

Dünyaya asimile olmuş beyinler bana “aç kalmanın bedenime zarar vereceğini” ve mutlaka doktora danışmam gerektiğini (!) söyleme hususunda ısrarcılar. Çok sıkıcı. Dinlemiyorum.

Şifa Orucu 5.Gün – 06.09.2013 – Cuma

Meşhur 5.gündeyim elhamdulillah. Sabah namazdan 1-2 saat sonra, gece içtiğim ingiliz tuzu etkisini gösterdi. Buraya detaylı yazamayacağım ama tam da uzmanların tanımladığı şekilde, korku filmi misali bir bağırsak boşalması yaşandı. İçimiz berbat !!! Ve ben tüm bu pisliklerden kurtulduğum için kuş kadar hafif hissediyorum kendimi. Dün gece için ayrıca lavman önerisi vardı ama ben cesaret edemedim. Lavman yapsam ne olacaktı demek ki:/

Günüm yine soğuğa dönük su ile gusul abdesti alarak başladı. Tüm gün yine 2-3 litre su içtim.

Huzursuz bacak rahatsızlığım son 2 gündür yok. Sanırım kansızlık olayı da çözülüyor açlıkla. Zamanın bereketlenmesi, malayanilerden kesilmek, gece namazlarına rahatça uyanmak gibi manevi lütuflar da cabası. İnşallah minimum da 7 tam aç günü tamamlayacağım.

Bu arada çok enteresan bir şey ama gitgide halsizleşmeyi beklerken resmen bir canlılık geldi üzerime. Vallahi yiyerek kendi kendimizi vuruyormuşuz.

Şifa Orucu 6.Gün – 07.09.2013 – Cumartesi

Zor geçecek dedikleri 5 gün hakikaten zor geçti ve 6.günün sabahında hiç beklemediğim bir bağırsak boşalması daha yaşandı. Dün yaşadığımı korkunç olarak tanımlamıştım, yanılmışım. Şu an acaba bir daha yemek yer miyim, bir daha içimde o pislikleri tutar mıyım diye düşünmüyor değilim. Rasullullah’ın (sav) “Gündüz beyazlığı ve gece karanlığı içinde ikişer kere yemek ve içmek israf ve hastalıktır” sözünü hatırladım. Artık o “ağlanası” Mekke ablukasının, 3 yıl boyunca sahabenin açlıkla-yoklukla İslam’a yetiştirilmesi olduğunu anladım. Şeytan bizi ne de güzel kandırıyor.

Dün geceden beri, bu açlığa rağmen bu canlılık beni şaşırtıyor. Bugünkü halime bakınca 6 gün önce ne kadar halsiz olduğumu anlıyorum. Bedenime büyük bir iyilik yaptığımın farkındayım ve bunun bana ruhsal rahatlık ve neşe getirdiği gerçeğini de atlamayalım. 5 günde yenilenmek diye buna denir.

Gün her zamanki gibi soğuğa yakın su ile gusul abdesti alarak başladım ve ihtiyaç hissettikçe su içiyorum.

Farkettim ki, bizim Ramazanımız hiç Ramazan olmamış. Sahurda acıkmamak için iyi yiyen, susamamak için suyla şişen biz – iftara beti benzi atıp 3 lokma yiyince midesi tutan gene biz. Tatlı yemeyince eksik hissetmeyen var mıydı? Evimizin Ramazan sofrası özellikle şaşaasız tutulur, onda dahi çorba-et-pilav-tatlı var. 1 çorbayla kalkmadığımız için yazık etmişiz kendimize. Ramazanın olması gerektiği hali yaşadım, öğrendim.

Şifa Orucu 7.Gün – 08.09.2013 – Pazar

7.günüm yine gusul abdesti ile başladı ve su ile devam etti. Bir kardeşimin uyarısı ile suya kabuk tarçın atmaya başladım. Şekeri düzenliyor.

Gayet canlıyım. Evdekiler yiyor, içiyor, acıkıyor tekrar yiyor ve bana hayretle bakıyorlar. Karnım aç evet çok aç. Ama ruhum tok elhamdulillah. 10 günü tamamlayabilmem için dua ediyorum. 10 günden sonra niyetim detoks sistemlerine dönerek yavaş yavaş normal yaşama geçmek. Ve sonrasında da inşallah daha doğru beslenmek. Aidin Salih hocanın kitabındaki şu cümleyi aklımın köşesine yazdım. “Aklı olan arpa ekmeği ile ömrünü tamamlar”

İşin manevi boyutuna gelirsek; tertemiz oldukça duaların hızlı kabulü söz konusu sanırım. Ve lütuflar çoğalıyor hamd olsun. İmtihanlar sonlandırılıyor, ecrini verir Allah inşallah. Baştan beri her gece saat 3 de, alarmsız gece namazına kalkıyor kendi kendine vücut. Ve az uyku ancak az yemekle geliyor, bu kesin.

Şifa Orucu 8.Gün – 09.09.2013 – Pazartesi

Bugün sabah namazından sonra, bağırsak hareketi başladı ve bağırsak çeperinde yıllardır biriken ve benim 5.ve 6. günde kurtulduğumu sandığım zehirlerin son kalanları çıktılar. Bunlar normal dışkıdan farklı simsiyah parçalar. Dün akşam yabancı kaynaklardan da okuduğum kadarıyla kandaki toksin ve bağırsakta birikenler her halimizin ve hastalığımızın sebebi. Normalde bir hastalığı olmayanlar, bu ikisine mutlaka odaklanmalı. Uyku hali, halsizlik, tembellik isteği, bunalımlar, depresyon gibi hallerin sebepleri de kandaki fazla toksin iken ekstra vitamin önerilmesi ve hatta birçok kadının depresyon ilaçları kullanması şu an hakikaten güldürüyor beni. Tıp doktorları, bu haram ve zehir ilaçlardan kurtulup Tıbbi Nebeviye sığınmadıkça daha çok keyifsiz şeyler yaşarız biz.

Tam tamına 7 tam gündür açım, çok canlıyım ve neşeliyim. İbadetlerimi büyük bir feyzle yapıyor, nafile ibadetlerime ağırlık verebiliyorum. Elhamdulillah. Günüm her zamanki rutinde devam ediyorum duş+su.:)

Şifa Orucu 9.Gün – 10.09.2013 – Salı

Bugün uyandığımdan beri her yanım bir ağrıyor bir geçiyor. Sanki vücudumda tamirat var. Önce iç organlarımda başlayan ince ağrılar, öğle saatlerinde kollarıma bacaklarıma geçti. Bu beni fazlasıyla durgun yapıyor. Hasta gibi değilim aslında ama sanırım artık enerjisizim. Çabuk yoruluyorum. Normale dönme vaktim geldi. Kendimi zorlamamaya kararlıyım.

Kahvaltı niyetine 1 bardak meyve suyu (tavsiye edilen portakal, greyfurt,limon) içtim ve akabinde yeni bir sürpriz bağırsak boşalması daha gerçekleşti. Anladım ki, lavman önemliymiş. Ben sadece sağlıklı bir lavman yapamamaktan, dışarıdan müdahaleden çekinmiştim. Bugünkü ile içim dışıma çıktı diyebilirim. Çevremden “şok” sesler yükseliyor. Aç bir insan nasıl tuvalete çıkar diyorlar. 10 yaşında yediğim sağlıksız cipslerin bağırsağımda oluşturduğu çeperi bile attım diyorum 🙂

Öğlen 1 bardak meyve suyu daha içtim ve ikindide 1 elma yedim. Akşam ise bir tabak roka-domates-nane-maydanoz-limon ile salata yaptım. Çiğnemeyi özlemişim.

Şifa Orucu 10.Gün – 11.09.2013 – Çarşamba

Dün yediğim 1 tabak salata olanca şiddetiyle bu sabah çıktı vücuttan. Hemde bağırsaklarda kalan son yapışmış çeper kalıntıları ile beraber. Artık yavaş yavaş, hazmı kolay yiyeceklerle normale geçiyorum. Artık eminim ki, bu 10 günde kesinlikle iyi bir bağırsak temizliği ve kan temizliği gerçekleşti. Tüm organlarım sağlıklı bir şekilde Allah’ı zikrediyorlar.

Ne buyurdu Rasullullah (sav) – “Allah’ı zikirden ayrılmayan hayvanı avcı avlayamaz.”

Güle güle yılların pisliği.

Dün evde şunu itiraf ettim. Hayatımın en huzurlu, en yarından korkusuz, en sakin ve en farkında günü bugün. Kızımın gülüşünün yanaklarında oluşturduğu tüm kıvrımları görüyor, beni öptüğü anda ruhumun kanatlanmasını an be an yaşıyorum. Demek ki, Rabbimiz rahmet ve sekineti bizden esirgemiyor, sadece biz onu alabilecek halde olamıyormuşuz.

Ben buraya yazabileceklerimi yazdım, yazamayacaklarımı ima ettim. Tabi ki mümin kardeşlerim için aynı güzelliği isterim. Bize bir vesile ile yol gösteren Rabbimize hamdolsun.

Lütfen dikkat; bu bir deneyim yazısıdır. İbadet değil tedavidir. Modern tıbbın kabul etmediği bir uygulamadır. 3 gün – 10 gün – 21 gün – 40 gün hepsi birbirinden farklı uygulanıyor. Sabahtan akşama kadar bir şey yemeden oruç şeklinde uygulananlar, tüm gün sadece istediğin kadar su şeklinde uygulananlar, bal şerbeti ile uygulananlar ve daha farklı yöntemler mevcut.

Yazdıklarımı öneri olarak uygulamayın. Araştırıp öğrenerek kendi kararınızı vermeniz en doğrusu inşallah. Bir rahatsızlığınız varsa uzmanlarla beraber yol almak önemlidir. Sağlığınızı tehlikeye atmayın. Sorularınızı bana sormayın. Sonuç itibariyle ben uzman değil uygulayıcıyım.

11-Eylül-2013 / İstanbul

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.